zielone cyprysy w ogrodzie

Krzewy i drzewa cyprysowe, którymi zachwycał się Vincenty van Gogh, stały się motorem do malowania obrazów z ich głównym motywem. W swych listach do brata zapewniał, jak bardzo mu się one spodobały. Tak jak uwieczniał na swych płótnach słoneczniki, tak i te wiecznie zielone, silne o nieugiętej energii rośliny, znalazły swe odzwierciedlenie.

Płot bez sztachet

Solidne, gęste krzewy wspaniale mogą zastąpić płot. Doskonale do tego nadają się cyprysy. Mają gęstą koronę, która jest rozgałęziona, jak miotła. Gałązki rozchodzą się w różnych płaszczyznach, a ich liście przylegające do pędu, są ciasno ustawione. Liście te są zadziwiające w swej charakterystyce. Mają one łuski, co wygląda tak, jakby to była zielona gałązka, zbudowana z maleńkich pojedynczych listeczków.

Cyprysy jako drzewa, rosną w kształcie stożka i z botanicznego punktu widzenia są jednopienne. Można je przycinać i formować. Posadzone jeden obok drugiego, utworzą gęsty płot, zasłaniający naszą prywatność przed wścibskim okiem przechodnia. Pozostawione same sobie będą rosły wysoko w górę, nawet do 30 m, stąd bardzo ważne jest przycinanie ich wiosną i jesienią, by nie zamknęły nam dostępu do słońca.

Całoroczne zielone podwórko

Zimą drzewa liściaste stoją nagie, dlatego sadząc na swym podwórku choćby jeden cyprys, stworzymy sobie żywy zielony obraz. Wzrok odpoczywa nam, gdy patrzymy na zieleń. Uspokajają się nasze zmysły, wzmacnia się pamięć, obniża ciśnienie krwi. Po kilkuminutowym patrzeniu na zieleń, możemy spokojnie wrócić do przerwanych czynności z nową werwą.

Pięknie urządzony stylowy ogród, cieszący oko we wszystkie pory roku, jest najlepszym rozwiązaniem, by nie dać się melancholii. Obecne zimy stały się łagodne, to dla cyprysów duży plus. Możemy je sadzić nawet na otwartych przestrzeniach, nie tylko przy murach, które osłaniają rośliny przed zimnem.

owoce cyprysów w ogrodzie
Źródło: Pixabay.com

Zaskakujące efekty lecznicze kolorem

Jeżeli otoczymy się zielenią i wykorzystamy do tego wszelkie gatunki cyprysu, które stworzą nam niepowtarzalny klimat stylowego ogrodu, podarujemy sobie całoroczne leczenie kolorem zielonym. Zadziwiające, że kolor zielony jest tak korzystny dla naszego zdrowia, a mianowicie:

  • leczy problemy z sercem,
  • koi nerwy,
  • wprowadza spokój wewnętrzny,
  • niweluje duszności (także łagodzi objawy astmy),
  • tłumi niepokój,
  • pomaga w zasypianiu.

Wiecznie zielone krzewy w ogrodzie będą spełniały funkcję nie tylko estetyczną, ale także terapeutyczną poprzez patrzenie na nie i cieszenie się ich siłą i kształtami.

Pielęgnacja

Wśród gatunków tych roślin wyróżniamy krzewy i drzewa. Cyprysowe krzewy  w ogrodzie rosną co najwyżej do 2 m. Zwykle te odmiany mają w swej nazwie zdrobnienie, czyli cyprysik i dodany jest do niego drugi człon (np.groszkowy, Lawsona, bonsai). Cyprysiki bonsai mają bardzo ciekawą budowę. Wyglądają jak małe rozgałęzione drzewka. Gałęzie zakończone są na swych czubkach gęstą czapą zwisających krótkich łuskowatych liści.

Z małej sadzonki cyprys Chameacyparis może nam wyrosnąć na wysokie drzewo. Bez przycinania z roku na rok będzie coraz wyższe, dlatego ta odmiana wymaga w sposób szczególny przycinania. Najbardziej musimy zadbać o krzewy w ogrodzie zaraz po ich zasadzeniu. Muszą one mieć cały czas wilgotną ziemię.

Sadząc w ziemi cyprysy, musimy zadbać o wykopanie dołka takiej wielkości, by mogły schować się w nim wszystkie korzenie (uprzednio namoczone). Na dno dołka warto wrzucić jakiegoś kruszywa. Możemy do tego celu wykorzystać stłuczoną przypadkiem filiżankę z porcelany. Do tak przygotowanego dołka wkładamy bryłę korzeniową i ściśle obsypujemy ziemią. Cyprysy lubią stanowisko słoneczne, lekko wilgotną glebę o kwaśnym pH. Od maja do końca września lub początku października stosujemy słabo skoncentrowane nawozy do iglaków.

Krzewy w donicach na tarasie

Nie mając ogrodu, tylko taras wyłożony kostką, możemy również przyozdobić cyprysami w donicach. Będziemy mieć wówczas i tutaj piękny stylowy ogród, pełen zieleni. Musimy tylko pamiętać o częstym podlewaniu ziemi w doniczkach, gdyż wysuszona szybko doprowadzi cyprysy do utraty w nich zielonego koloru. Liście staną się brązowe i roślina prędko straci swoje życie.

Na czas zimowy przenosimy krzewy do miejsca, gdzie nie będzie zbyt zimno. Jeżeli dysponujemy oszklonym tarasem, cyprysy w doniczkach mogą tam sobie spokojnie stać przez cały rok. Będą wówczas czerpać światło słoneczne nawet zimą. Sadzonki pięknych iglastych cyprysów można kupić w internetowym sklepie ogrodniczym https://www.podkarpackiesady.pl/39-cyprysy.

One Thought on “Stylowy ogród z cyprysami w roli głównej”

  • Największą zaletą tych roślinek jest odporność na mróz. Wymagania uprawowe cyprysów też nie są bardzo wygórowane. Mam w sowim ogrodzie sporo krzewów i jestem bardzo zadowolony. Można z nich formować na prawdę ciekawe żywopłoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.