problem z rozstepami

Nieestetyczne prążki na skórze, nazywane rozstępami, pojawiają się nawet u 80 procent kobiet i 40 procent mężczyzn. Niestety, niejednokrotnie są powodem zmniejszenia komfortu życia. O ile nie potęgują dolegliwości zdrowotnych, o tyle ich wygląd wpływa na  negatywne postrzeganie ciała. Dodatkowo niektóre okresy życia nasilają możliwość pojawienia się problemu rozstępów, a niedobrana pielęgnacja zamiast pomagać, szkodzi. Dlatego też warto zapoznać się z genezą i możliwościami pozbycia się prążków oraz przyjrzeć się sposobom ich zapobiegania.

Czym są rozstępy i dlaczego powstają?

Rozstępy to widoczne paski na skórze, które mogą przybrać kolor różowy, jak są świeże, bądź biały, po dłuższym czasie. Powstają na wskutek rozerwania głębszych warstw skóry, czyli rozłączeniu elastyny i kolagenu, odpowiadających za jej ciągłość. Nadmierne rozciąganie naskórka może występować w:

  • okresie dojrzewania, gdy osoby szybko rosną lub tyją, przez co skóra narażona jest na intensywną pracę (przeważnie pojawienie się rozstępów na nogach, biuście, pośladkach),
  • ciąży (brzuch, biodra, piersi),
  • szybkich zmianach wagi, chudnięcie i tycie,
  • przypadku intensywnych treningów, przez co mięśnie zwiększają swoją masę,
  • okresie przyjmowania pewnych leków lub hormonów.

Rozstępy u nastolatków oraz w okresie ciąży są najczęstszym zjawiskiem, jednak wpływ na ich powstawanie ma elastyczność skóry, najczęściej dziedziczona w genach.

rozstępy po ciązy jak z nimi walczyć
Źródło: Pixabay.com

Jakie części ciała są najbardziej narażone na pękanie?

Osłabiona tkanka łączna pęka na pewnych obszarach, szczególnie narażonych na rozciąganie, przez to najczęściej pojawiają się rozstępy na nogach, brzuchu, ramionach, piersiach, pośladkach, biodrach. Początkowo dając kolor różowy, który to pozwala na najszybsze pozbycie się rozstępów, po czasie blednąc do białego lub perłowego, czyli okresu wymagającego bardzo dużo pracy i czasu, aby je pomniejszyć. Niestety zbyt późne zauważenie pojawiających się pęknięć powoduje, iż całkowite usunięcie ich może być niemożliwe. Dlatego też warto od samego początku zastosować specjalne kosmetyki i wzmocnić swoją skórę lub udać się na odpowiednie zabiegi.

Jak pozbyć się rozstępów?

Pozbywanie się problemu rozstępów nie jest łatwe z prostego względu, który ukazuje je jako pęknięcia głęboko w skórze, czyli swoistą dziurę powstająca na wskutek rozerwania tkanek. Ubytku tego nie można zapełnić kolagenem, lecz wymaga się dogłębnej stymulacji. Jednak pomocne w zapobieganiu lub dodatkowo przy zabiegach będą kosmetyki przeznaczone do walki z rozstępami. Mają one za zadanie wspomagać produkcję włókien elastynowych oraz kolagenowych. Na rynku pojawiają się również produkty mające wraz z kosmetykiem roller z mikroigiełkami, który dzięki nakłuciom pobudza skórę do pracy. Inna metodą zapobiegania rozstępom u nastolatków jest  natłuszczanie i nawilżanie skóry, których problem dotyczy w największym stopniu. Dzięki temu rozciągający się naskórek będzie bardziej elastyczny i mniej podatny na uszkodzenia.

Dobre rezultaty daje także:

  • peeling,
  • kwasy,
  • dermabrazja,
  • masaż bańką chińską,
  • lub inne masaże zwiększające ukrwienie skóry i poprawiające jakość kolagenu.

Jednak najskuteczniejszym sposobem są zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem technologi frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej usuwające nawet białe, stare i zabliźnione pręgi. Natomiast na rozstępy na nogach można dodatkowo wprowadzić elementy sportu, jak bieganie lub jazda na rowerze.

Dieta i stres, a wpływ na rozstępy

W skutecznej walce z rozstępami u nastolatków w szczególności, ważne są nie tylko produkty do używania, ale również te do spożywania. Odpowiednia dieta będzie skuteczna w zapobieganiu pękania skóry oraz w regeneracji po zabiegach. Należy ją wzbogacić w krzem i cynk, które to znajdują się w takich produktach jak: ryby, mięso, jaja, chude mleko, zboża, pokrzywy, poziomki, skrzyp polny, świeże warzywa i drożdże.

Jeśli nie można spożywać danych produktów istnieje także możliwość suplementacji produktami aptecznymi. Dodatkowo warto zauważyć, że bardzo duży wpływ na rozkład kolagenu i zmniejszenie elastyczności w włóknach ma przewlekły stres. Dlatego też w problemach z rozstępami przydatne będą każde sposoby wyciszenia oraz regeneracji psychicznej. Dowiedz się także „Co stosować na rozstępy u dziecka”.

 

One Thought on “Skąd biorą się rozstępy i jak się ich pozbyć?”

  • Ja mam okropne rozstępy po okresie dorastania 🙁 Na biodrach, brzuchu, piersiach i pupie.
    Ogólnodostępne kremy nic nie pomogły.. teraz jestem w trakcie zabiegów kosmetycznych i widzę lekką poprawę, ale to jeszcze nie to co chciałabym osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.