mężczyzna trzyma w dłoniach deske snowboardową

Okres zimowy nadchodzi wielkimi krokami. Nim się obejrzymy, a w górach z dnia na dzień zaskoczy nas śnieg. Zima nie powinna stanowić powodu do ograniczenia naszej aktywności fizycznej. Jeżeli w okresie jesiennym lub wiosenno-letnim uprawiałeś różne formy rekreacyjne, zimą możesz spróbować innych i równie ciekawych sportów.

Jedną z naszych propozycji jest snowboard. Snowboard to bardzo popularna forma sportów zimowych polegająca na zjeżdżaniu na desce. Snowboard uprawia się na terenach otwartych, zazwyczaj na stokach. Ten rodzaj sportu niesie za sobą wiele korzyści, mianowicie:

 • utrzymanie i poprawianie kondycji ciała i organizmu
 • wzmacnianie odporności poprzez przybywanie na świeżym powietrzu
 • wzmacnianie mięśni głębokich
 • budowanie stabilizacji
 • ćwiczenie koordynacji
 • świetna forma spędzania czasu wolnego podczas ferii dla rodzin

Jak prawidłowo dobrać deskę snowboardową ?

Wachlarz desek snowboardowych jest szeroki. Różnią się między sobą kilkoma istotnymi cechami, takimi jak: długość i szerokość deski, kształt deski, typ ślizgu itd. Dobierając deskę snowboardową musimy kierować się przede wszystkim naszym wzrostem i wagą. Poniżej znajdziesz ogólny opis stosunku długości deski do wymiarów użytkownika, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn:

 • deski snowboardowe o długości 140-158 cm dla wzrostu mniej niż 155cm
 • deski snowboardowe o długości 142-160 cm dla wzrostu w przedziale 155-165c
 • deski snowboardowe o długości 146-156 cm dla wzrostu w przedziale 165-175 cm
 • deski snowboardowe o długości 157 do 162 cm dla wzrostu w przedziale 175-185cm
 • deski snowboardowe o długości 158 do 164 cm dla wzrostu w przedziale 180-190cm
 • deski snowboardowe o długości 166 do 170 cm dla osób mierzących 190cm
 • deski snowboardowe o długości 170 cm dla osób wzyższych niż 190cm

Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś okazji jeździć na desce snowboardowej i nie masz doświadczenia, poproś o pomoc specjalistów, którzy pomogą Ci kompleksowo dobrać niezbędny sprzęt.

Jak dobrać deskę snowboardową do terenu jazdy ?

Jeżeli Twoją pasją jest snowboard i uprawiasz ten sport bardzo często warto wiedzieć, że deskę snowboardową możemy dobierać ze względu na teren, na którym będziemy zjeżdżać. Przeznaczenie deski co do terenu wpływa na jej zachowanie podczas poszczególnych manewrów. Wyróżniamy trzy główne style jazdy: All Mountain, Freeride i Freestyle.

Deski snowboardowe o przeznaczeniu All Mountain charakteryzuje to, że są prawie symetryczne (z przodu i z tyłu). Środek ciężkości znajduje się z tyłu w stosunku do kierunku jazdy. Są to deski najbardziej uniwersalne i polecane dla osób początkujących.

Deski Freeride to deski directional, czyli kierunkowe. Charakterystyczne dla tych desek jest to, że nose jest szerszy od taila. Najlepsze przeznaczenie deski to szybka jazda na przygotowanych stokach lub poza stokami w dziewiczym puchu.

Freestyle tu sprawdzają się deski w kształcie Twin Tip. W tych deskach nose jest identyczny jak tail. Jeżeli mowa o użytkowaniu to sprawdzają się w snowparkach i na miękkich przygotowanych trasach. Nie poleca się do jazdy na dziewiczym puchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.