jaki dress code do szkoły

Dopóki były obowiązkowe mundurki, nie było problemu z zakładaniem ciuchów pod mundurek. Można było założyć cokolwiek, gdyż nawet niemodna bluzka była po prostu niewidoczna. Jednak ten model nie był przez wielu młodych ludzi akceptowany. Obowiązek mundurków został z czasem zawieszony i szybko zapomniany, a wolność wyboru stroju do szkoły, stała się widocznym problemem.

Co założyć, by czuć się dobrze w szkolnych murach?

Często zadajemy sobie pytanie, jak się ubrać do szkoły, by wyglądać ładnie i schludnie, a jednocześnie modnie. Dobrym sposobem jest podejrzenie stylowego stroju noszonego do pracy biurowej. Jednak w szkole nie musimy aż tak poważnie wyglądać. Luźniejszy strój będzie jak najbardziej odpowiedni.

Dla przykładu, chłopiec w wieku szkolnym, z powodzeniem założyć może klasyczny t-shirt, a na wierzch gładki sweterek w stonowanym odcieniu brązu, beżu, szarości lub granatu. Do tego materiałowe spodnie lub dżins. Jest to świetna, schludna alternatywa.

Z kolei dla dziewczyny odpowiednim ubiorem będzie stonowana sukienka, z możliwym drobnym wzorem typu kwiatuszki, figury geometryczne. Mile widziane będą także spodnie w kant, albo niewychodzące nigdy z mody dżinsy i stylowa bluzka.

Błędy w ubiorze

Zwróćmy uwagę, by spodnie nie obciskały nas w pasie ani udach. Modne obcisłe rurki potrafią przynieść wiele szkody, zwłaszcza że w szkole przebywamy niemalże cały dzień. Długotrwały brak dopływu krwi do mięśni bioder, ud, łydek doprowadza do zatorów, opuchlizn i żylaków.

Musimy być czujni i nie dać się zmanewrować nieodpowiednią modą. Trendy nie zawsze dobrze nam podpowiadają, jak się ubierać do szkoły. Zbyt krzykliwe, jaskrawe kolory również mogą stać się problemowym ubiorem. Czerwony, choć stylowy strój i przy tym bardzo ładny, nie wpływa na dobre relacje uczeń- nauczyciel. Możemy stać się obiektem zbyt częstego wywoływania do odpowiedzi.

Zbyt obcisłe buty w noskach, blokują racjonalne (logiczne) myślenie, czyli uczy nam się trudniej. Gorzej przyswajana wiedza odbija się na mało zadowalających ocenach. Wydawać się to może skrajne, jednak tak właśnie jest – nasz szkolny strój ma spory wpływ na nasze samopoczucie i przyswajanie przekazywanej wiedzy.

Szerokie skejty, tenisówki ze sznurówkami albo na gumkę, czy rzepy, to dobry sposób na obuwie po szkole. Chodzi o to, aby postawić na buty sportowe o gumowej podeszwie, dzięki której unikniemy ślizgania się na gładkiej powierzchni, minimalizując tym samym ryzyko upadku. Zdecydowanie unikajmy klapek, sandałów, butów na obcasach lub koturnach, a także modnych w ostatnim czasie, zwłaszcza w  porze zimowo-jesiennej, gumiakach.

Umiar przede wszystkim

Nikt nie wymaga od nas, aby ubierać się do szkoły jak mnisi. Chodzi tylko o to, by ubiór był wygodny, schludny i stonowany. Aby sprzyjał skupieniu w zdobywaniu i przyswajaniu wiedzy. Nie rozpraszał innych uczniów ani nauczyciela. Wszyscy mogą uczyć się bez zbędnych rozpraszaczy.

Uczeń powinien czuć się dobrze w swoim stylowym stroju. Dlatego też  może wprowadzać modne dodatki, takie jak pasek do spodni, czy do sukienki, fikuśne skarpetki, ze śmiesznym wzorem, sznurowadła w odmiennych kolorach itp.  Wesoły akcent jest jak najbardziej pożądany. Nie musimy być w szkole aż tak bardzo poważni, akcentując to w ubiorze. Odrobina humoru nie zaszkodzi.

Ubiór w szkole podstawowej

ubiór w szkole podstawowej, mundurki
Źródło: Pixabay.com

Mniej trudności mamy, gdy w grę wchodzi szkoła podstawowa. Tutaj o wiele łatwiej przekonać dziecko do szkolnego stroju. Dzieci w podstawówce nie przejmują się aż tak tym, co mają a sobie. Dla nich ważniejsi są rówieśnicy i wspólna zabawa. Oczywiście bywają też wyjątki, ale jak to mówią, od każdej reguły bywają wyjątki.

Dzieciaki w wieku wczesnoszkolnym, z większą łatwością pozwalają wpłynąć rodzicom na swój strój do szkoły.

W niektórych placówkach szkolnych, zwykle katolickich, obowiązują mundurki w postaci jednakowych strojów, zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Jednak jest to niewielka grupa szkół.

W gimnazjum i liceum było najtrudniej

Gimnazja zostały zniesione, jednak dzieci w tym okresie, a także w okresie szkoły średniej, przeżywają mocny czas buntu.

To zupełnie inny czas niż szkoła podstawowa, gdzie rodzice mieli jeszcze coś do powiedzenia w sprawie tego, w jakim ubraniu dziecko wychodzi do szkoły. Przez końcowy okres szkoły podstawowej (dawniej gimnazjum) i całą szkołę średnią, strój uczniów zmienia się diametralnie. Oczywiście poniekąd wpływ na to ma dojrzewanie i zmieniająca się figura, zwłaszcza u dziewczynek. Fakt ten determinuje do ciągłych poszukiwań ubrań, w których ta młoda osoba będzie czuć się komfortowo.
Inną rzeczą jest chęć wyróżnienia się i wyrażenia swoich emocji – niezadowolenia, buntu, radości. Młodzież poprzez strój bardzo często „głośno krzyczy” do rodziców i nauczycieli o swoim podejściu do życia i tym co aktualnie przezywa. W innym artykule na http://www.domowerewolucje.eu/jak-ubierac-sie-do-liceum-poradnik-dla-dziewczyn, znajdziemy cenny poradnik dla licealistek. Z niego dowiecie się, jak ubierać się do liceum.

One Thought on “Stylowy strój do szkoły – na jaki dress code warto postawić wybierając się do szkoły?”

  • Ja w ostatnim czasie wybieram spodnie z wysokim stanem i bluzy ? taki luźny outfit jest najlepszy! ? cały look uzupełniam plecakiem i trampkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.