dieta eliminująca cukier

W zależności od tego, jaki cukier mamy na myśli, dieta bezwęglowodanowa niektórym służy, innym zdecydowanie nie. Cukier jest bowiem potrzebny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednakże powinien on być przyjmowany w postaci na przykład zjedzonego owocu, a nie w formie białego słodzika typu cukier rafinowany.

Jak na nas wpływa spożywanie cukru?

Cukier, pozyskany w postaci sproszkowanej lub krystalicznej to substancja, która szkodzi. Może wywoływać nowotwory, pogarszać pamięć, powodować starzenie się skóry lub jej stany zapalne (wypryski na twarzy, trądzik) i cukrzycę typu 2, otyłość. Wszelkie słodkie przekąski w postaci batoników, cukierków, soków  w kartonikach i butelkach z dodatkiem cukru, napoje, ciasta są tak samo szkodliwe, jak czysty cukier. Dlatego powinniśmy wystrzegać się wszelkich produktów, do których został dodany cukier. Dieta bez cukru jest ratunkiem dla naszego zdrowia i powinniśmy wdrożyć ją do swego życia jak najszybciej.

Na rynku pojawiły się przeróżne produkty do pielęgnacji skóry, w tym popularne pilingi do twarzy i ciała na bazie cukru. Pamiętajmy, iż nie wystarczy nie spożywać cukru doustnie, ale należy także zaprzestać ładowania cukru poprzez skórę, która bardzo szybko przyswaja wszelkie substancje. Smarowanie, pocieranie cukrem skóry, jest podobna do jego konsumpcji.

Rezygnacja z cukru może być trudna, ale w określonych przypadkach konieczna

Powszechnie wiadomo, iż cukier jest substancją uzależniająca, dlatego na początku możemy odczuwać bardzo silne negatywne efekty odstawienia cukru. Są to drażliwość, nieodparta chęć zjedzenia czegoś bardzo słodkiego. Sięgnięcie po zakazaną porcję cukru może wywołać brak hamulca i jeden zjedzony batonik wywoła chęć sięgnięcia po kolejny i kolejny.

Dieta bez cukru na początku musi być bardzo drastycznie przestrzegana. W sklepie spożywczym nie należy zatrzymywać się przy półkach ze słodyczami, a w domu trzeba koniecznie wyzbyć się wszelkich słodkich zapasów. Od razu słodkie przekąski zastępujemy słodkimi owocami (jabłka, banany, arbuzy itp.).

Podczas odstawiania cukru zbyt szybko, nasz organizm może dostać szoku, co spowoduje u nas klęskę. Najlepiej, gdy zaczniemy odstawiać cukier powoli, ale sukcesywnie. Na początek może to być zaprzestanie słodzenia herbaty, a podczas pieczenia domowych ciast, słodzimy je coraz mniejszą ilością cukru aż do całkowitego jego zaprzestania. Wówczas negatywne psychiczne skutki odstawienia cukru nie pojawią się.

Co zyskujemy, rezygnując z cukru?

Widocznymi pozytywnymi efektami odstawienia cukru jest:

  • powrót do smukłej sylwetki,
  • lepsze samopoczucie,
  • więcej energii,
  • brak częstych przeziębień,
  • gładsza skóra,
  • wyrównanie poziomu glikemicznego we krwi,
  • łatwiejsze uczenie się,
  • sprawniejsza pamięć,
  • szybsze gojenie się

Jest jeszcze wiele innych prozdrowotnych elementów, które zyskujemy dzięki niejedzeniu cukru. Ogólnie mówiąc, poprawiamy kondycję całego naszego ciała i zdrowia.

Dieta, która eliminuje cukier
Źródło: Pixabay.com

Czy fruktoza może szkodzić?

Fruktoza to cukier zawarty w owocach. Jeżeli spożywamy owoce na surowo, zawarty cukier przyniesie nam samych korzyści. Sztucznie wydobyta fruktoza i podana w postaci proszku potrafi być już dla naszego organizmu niebezpieczna. Dlatego musimy wiedzieć, co można jeść na bezcukrowej diecie, a czego unikać.

Czyli, będąc na diecie bez cukru, nie spożywamy żadnego rodzaju cukru w postaci białego proszku lub kryształków, także tych tzw. brązowych, czy bursztynowych. Wyzbywamy się wszelkich batoników, cukierków i gotowych ciast, lodów. W zamian za to wprowadzamy do swej diety owoce, najlepiej spożywane na surowo. Zawarta w nich fruktoza jest nieszkodliwa i niezbędna dla ludzkiego organizmu. Mamy także słodkie w sposób naturalny niektóre warzywa, chociażby marchew. Najwięcej cukru zawiera odmiana o nazwie karotka, więc można ją jeść na diecie bezcukrowej codziennie.

Na bezcukrowej diecie możemy jeść kasze, które również mają w swoim składzie naturalne cukry. Jeżeli mamy cukrzycę, postępujmy ściśle według zaleceń lekarza, gdyż wówczas trzeba uważać nawet na owoce, które spożywamy, a także pieczywo.

Dieta eliminująca cukier pozyskiwany w sposób sztuczny (rafineria), jest bezsprzecznie zdrowa. Przeglądając etykiety produktów spożywczych na półkach sklepowych, sprawdzajmy zawartość cukrów. Unikajmy słodzonych dżemów i marmolad, to także bomba złego cukru. Ostatecznie, przyrządzane przez nas potrawy, możemy dosłodzić syropem klonowym lub agawą. Dowiedz się także jakie są „Efekty odstawienia cukru” na http://www.celulit.com.pl/efekty-odstawienia-cukru.

One Thought on “Czy dieta eliminująca cukier jest zdrowa?”

  • Ja myślę, że i owszem. Cukier nie jest niezbędnikiem, także jego wyeliminowanie bez watpienia pozytywnie wpłynie na nasz organizm i go oczyści 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.