kawa z ekspresu w białym kubku stoi na biurku przy laptopie

Ekspres do kawy dla wielu osób jest podstawowym elementem wyposażenia domu lub biura. Na rynku dostępnych jest wiele typów takich urządzeń. Różnią się od siebie m.in. rozmiarem, a także sposobami parzenia kawy i dostępnymi opcjami.

O czym pamiętać, wybierając ekspres do kawy?

Jeśli kupujesz ekspres do kawy jedynie na własne potrzeby, powinieneś wziąć pod uwagę swoje preferencje. Znaczenie ma przede wszystkim to, ile różnych napojów można stworzyć z wykorzystaniem jednego sprzętu. Na rynku pojawiają się bowiem mniej lub bardziej rozbudowane ekspresy. Niektóre z nich to małe rozmiarowo urządzenia, pozwalające na przygotowanie espresso i spienienie mleka.

Ekspres do kawy wykorzystywany w domu nie musi być tak wydajny jak urządzenia przeznaczone do kawiarni czy biura. Zazwyczaj użytkownicy przygotowują maksymalnie kilka filiżanek kawy dziennie. Zwykle ekspresy do domu są więc tańsze.

Ekspres do kawy musi również zmieścić się w miejscu, w którym chcesz go postawić. Producenci informują o rozmiarach poszczególnych produktów, jakie mają w ofercie. Dzięki temu możesz zmierzyć blat i sprawdzić, czy wybrane urządzenie, stojąc na nim, będzie wygodne i bezpieczne w użytkowaniu.

Dla bardziej zaangażowanych miłośników kawy duże znaczenie ma także to, w jaki sposób powstaje napój. Większość osób decyduje się na ekspresy przelewowe, wymagające podłączenia do prądu.

Warto, by urządzenie nie tylko spełniało oczekiwania użytkownika, lecz także prezentowało się odpowiednio w kuchni. Zdecydowana większość ekspresów jest dostępna w wersji czarnej lub srebrnej, choć na rynku pojawiają się też modele białe – idealne do minimalistycznych, nowoczesnych kuchni.

Jakie rodzaje ekspresów można znaleźć na rynku?

W sklepach można znaleźć różne modele ekspresów do kawy. Produkty tego typu różnią się od siebie m.in. technologią parzenia naparu. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się ekspresy ciśnieniowe, wykorzystujące strumień wody pod wysokim ciśnieniem przepływający przez ziarna. Na rynku znaleźć można także french pressy, ekspresy kolbowe czy Aeropressy. Niektóre urządzenia nie wymagają energii elektrycznej, a przeciskanie wody jest możliwe z wykorzystaniem siły ludzkich rąk. W domach najczęściej stawia się jednak na sprzęty większe, automatyczne.

Jeśli jednak jesteś osobą mobilną i chcesz parzyć pyszną kawę w dowolnych okolicznościach, dobrym rozwiązaniem może okazać się Aeropress. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego sprawdzi się świetnie nawet podczas pieszych wycieczek, gdzie częściej zdarzają się upadki sprzętu. Oprócz tego działa on bez konieczności podłączenia do prądu.

Jaka kawa sprawdzi się najlepiej?

Nawet najlepszy sprzęt nie stworzy pysznego naparu, jeśli nie zapewnisz odpowiedniego rodzaju kawy. Znaczenie ma nie tylko jakość ziaren, lecz także ich forma. Nie wszystkie ekspresy mają wbudowane młynki. Czasem konieczne jest więc zainwestowanie w osobne urządzenie, które zmieli kawę przed wsypaniem jej do ekspresu. Dlaczego jest to takie ważne? Zdecydowanie najlepiej smakują ziarna zmielone tuż przed zaparzeniem. Mają bardziej wyczuwalny aromat i głębię smaku. Świetnym rozwiązaniem mogą być kapsułki, które zawierają 100% świeżo zmielonej i hermetycznie zamkniętej kawy. Taki sposób zapakowania gwarantuje zachowanie pełni aromatu i smaku, który uwalnia się dopiero w momencie parzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.