Kobieta pielęgnuje skóre dłoni oraz paznokcie

Stan płytki paznokcia zależy od wielu czynników. Nie tylko regularne wizyty u kosmetyczki mogą pomóc ci w „wyhodowaniu” pięknych, mocnych paznokci. Od jakich czynników zależna jest ich kondycja?

Pielęgnacja paznokci i dłoni

To, co dzieje się z twoimi dłońmi, ma ogromny wpływ na płytkę paznokcia. Chociażby częste mycie i suszenie dłoni czy korzystanie ze środków bakteriobójczych z alkoholem. Wysuszają one nie tylko skórę, ale i paznokcie, które tracą swój blask i stają się słabsze. To jednak nie wszystko. Również nieprawidłowa pielęgnacja, na przykład źle wykonany manicure, zbyt intensywne polerowanie czy stosowanie uczulających lakierów znacząco zwiększa łamliwość paznokci. Miękkie paznokcie należy zatem przede wszystkim wzmocnić – na przykład za pomocą olejków i witamin.

Odpowiednia dieta

To, co jemy, ma wpływ na każdy aspekt naszego życia. Nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale i na wygląd. Słabe paznokcie mogą być sygnałem, że z organizmem coś się dzieje. Prawdopodobnie ich zła kondycja spowodowana jest brakiem witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, witamina A i H oraz żelazo, potas, wapń, krzem i cynk. Dieta dla paznokci musi być obfita również w…wodę. Odwodniony organizm równa się słabym, pękającym paznokciom pozbawionym blasku.

Uszkodzenia mechaniczne

Wcale nie tak trudno o uszkodzenia mechaniczne paznokcia. Wystarczy, że uderzysz w coś dłonią, a płytka się wyszczerbi. To jednak nie wszystko. Najczęściej do uszkodzeń tego typu dochodzi w salonach kosmetycznych bądź podczas domowej pielęgnacji paznokci. Uszkodzenia pojawiają się podczas zbyt mocnego polerowania, nieodpowiedniego korzystania z frezarki, obcinania skórek czy też nieprawidłowego nakładania żelu lub hybrydy. Jeśli nie masz pewności, że dobrze wykonujesz manicure, udaj się do profesjonalistki.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na wzmocnienie paznokci są odżywki. Korzystaj z dostępnych mieszanek lub olejków. Odżywki do rzęs nierzadko zawierają kwas hialuronowy i olej rycynowy, które także pozytywnie wpływają na paznokcie. Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, a masz taki produkt pod ręką, możesz po niego sięgnąć.

Dbanie o zdrowie paznokci to złożony proces. Jednak eliminując ryzyka i pamiętając o codziennej pielęgnacji, możesz cieszyć się pięknymi, zadbanymi dłońmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.